Etusivu
Slide

Ruoka-apu

Kansalaistalon Tuvalla jaetaan kauppojen lahjoittamia päiväysmerkittyjä tuotteita ja koulujen ylimääräruokaa, Hyvän mielen lounasta. Ruokajakelut toteutetaan vuoronumeroin. Ruokajakelut ovat tarkoitettu kaikille, jotka kokevat olevansa ruoka-avun tarpeessa..

Ruokajakeluiden aikataulut vuonna 2024

Kauppojen lahjoittamien tuotteiden jakelu

  • ma klo 14.00 alkaen
  • ke ja pe klo 10.00 alkaen.Olethan paikan päällä viimeistään ruokajakelun alkamisaikaan saadaksesi vuoronumeron. Ruokia jaetaan niin kauan, kuin niitä riittää. Ruokia lahjoittavat K-ruokaketjun myymälät, Rovaniemen Prisma, Minimani, Vaasan Oy ja Lapin Leipomo.

Hyvän mielen yhteisölounas (koulujen ylimääräruoan jakelu)

  • ma–pe noin klo 12.15 alkaen. Ruokaa jaetaan niin kauan, kuin sitä riittää. Koulujen ajantasaisen ruokalistan löydät tästä linkistä. Yhteisölounasta ei jaeta koulujen loma-aikoina, arkipyhinä eikä viikonloppuisin.

Poikkeuksia ruokajakeluihin vuonna 2025

Ruokajakeluita ei järjestetä seuraavina päivinä:

  • ke 1.1. (uuden vuoden päivä)
  • ma 6.1. (loppiainen)
  • pe 18.4. ja ma 21.4. (pääsiäinen)
  • to 1.5. ja pe 2.5.  (vappu)
  • to 29.5. ja pe 30.5. (helatorstai)
  • pe 20.6. (juhannusaatto)
  • Kesätauko tarkentuu myöhemmin.
  • to 18.11. (Kansalaistalo suljettu)
  • ke 24.12., to 25.2. ja pe 26.12. (jouluaatto, joulupäivä, Tapaninpäivä)

Ruokajakelua toteuttavat Kansalaistalon Tuvan henkilökunta ja Rovaniemen Neuvokkaan vapaaehtoiset.

Muuta ruoka-apua Rovaniemellä löydät osoitteesta www.ruoka-apu.fi.

Lisätietoa Kansalaistalon ruokajakeluista:
Rovaniemen Neuvokas
p. 050 454 4604